WordPress Teması Yapıyoruz: İletişim Formu

Merhaba Arkadaşlar,

Eğitim serisinin son makalesinde kod yazmanın dışında bir işlem yapacağız. Daha önce anlattığım ” WordPress Contact Form 7 Kurulumu & Kullanımı ” adlı makaleyi tekrarlamış gibi olacağım ama eğitim serisi için yararlı olabileceğini düşündüğüm için iletişim sayfasını da anlatmak istedim.

Artık kurulu ve kullanılabilir olan blog sayfamızda bir iletişim formu eklentisi ile kullanıcıların bize mail atmasını sağlayacağız. Bunun için de internet üzerinde yapacağınız araştırma sonucunda da sık sık rastlayacağınız bir wordpress eklentisi olan ” Contact Form 7 ” kullanacağız. İlk olarak yönetim paneli içerisinden ” Sayfalar / Yeni Ekle ” yolunu takip ederek ismi ” İletişim ” olan bir sayfa oluşturuyoruz. Daha sonra ” Eklentiler / Yeni Ekle ” yolundan açılacak sayfa da ” Contact Form 7 ” ismi ile arama yapıyoruz ve ilk sırada çıkacak olan eklentiyi kuruyoruz.

Yükleme tamamlandıktan sonra ” Etkinleştir ” butonu ile eklentiyi etkinleştirerek kullanmaya başlıyoruz. Etkinleştirmenin ardından sol tarafta ki menüde eklenti sayfasını göreceğiz. Bu sayfaya giriyoruz ve otomatik olarak gelen ” Contact Form 1 ” linkine tıklıyoruz.

Açılan sayfada ” Copy this code and paste it into your post, page or text widget content. “ yazısının hemen altında yer alan kod satırını kopyalıyoruz ve daha önceden oluşturduğumuz İletişim sayfası içerisine yapıştırıyoruz. Kaydettikten sonra sayfayı görüntülediğimizde iletişim formunun yayınlandığını göreceğiz. Şimdi eklentinin nasıl çalıştığını inceleyelim.

Eklenti içerisinden az önce kullandığımız hazır form sayfasına giriyoruz ve ilk olarak ” Generate Tag “ yazılı alana tıklıyoruz ve ” Text field “ seçeneğini işaretliyoruz. Açılacak pencerede bu text alanı için istediğimiz özellikleri belirleyeceğiz. Örneğin bir Javascript işlemi yapacağız ve sadece bu text alanını etkilesin istiyoruz. O zaman bu pencerede bulunan ” id “ değerini istediğimiz şekilde belirliyoruz. Aynı şekilde istediğimiz diğer değerleri de belirledikten sonra ” Copy this code and paste it into the form left. “ yazısının altında bulunan kod satırını kopyalayıp soldaki pencereye yapıştırıyoruz ve üstte bulunan ” Save ” butonuna tıklıyoruz. Sayfamızda yeni text alanı da aktif olarak gelecektir.

Bu makale için son olarak hata ve gönderildi mesajlarının yazılı olduğu mesajlar bölümünü inceleyeceğiz. Yine aynı sayfaya giriyoruz ve ” Messages “ paneli altında ki her alan için ingilizce yazılı mesajları değiştiriyoruz. Her birinin ne işe yaradığı ve bilgi mesajı alt alta sıralanmış durumdadır. Bunları istediğimiz şekilde güncellediğimizde artık formumuzu tam olarak türkçe kullanabileceğiz.

Reklam

Tüm Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *