WordPress Syntaxhighlighter Kurulumu & Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalede sizlere WordPress eklentilerinden BilgiSayaci.Org gibi yazılımsal makaleler yayınlayan bloglar için en güzel nimetlerden biri olan SyntaxHighlighter ‘ın kurulum ve kullanımı ile ilgili anlatım yapacağım. Eğer WordPress tabanlı sitenizde CSS, PHP, ASP tabanlı kodlar yayınlayarak paylaşımlar yapıyorsanız bu eklenti ile dağınık bir görüntüden kurtularak sanki gelişmiş bir metin editöründe kod yazıyormuş gibi görüntü elde edebilirsiniz.

İlk olarak yazının en alt kısmında belirttiğim yollardan eklentiyi bilgisayarınıza indirin ve .rar içerisinden çıkarın. Daha sonra bir ftp programı( Örn; FileZilla ) yardımı ile sunucuda dosyalarınızın bulunduğu bölüme bağlanın. ” Wp-Content / Plugins ” yoluna gidin ve eklenti klasörünü buraya yükleyin. Daha sonra yönetim panelinizden ” Plugins ” sayfasına girin ve ” SyntaxHighlighter Evolved ” yazısının hemen altında bulunan ” Activate ” bölümüne tıklayarak eklentiyi etkinleştirin.

Şimdi site içerisinde bu eklentinin sağladığı güzellikleri kolaylıkla kullanabilirsiniz fakat kodları eklerken bazı kurallara uymanız gerekecektir. İşte bu kurallara ulaşmak içinde ” Settings / SyntaxHighlighter ” yolunu izleyerek ulaşacağınız sayfanın en altına inin ve ” Some example shortcodes ” başlığı altındaki maddelere bir göz atın. Ne demek istenildiğini zaten anlayacaksınız 🙂

Bir başka makalede görüşmek dileğiyle İyi Çalışmalar 🙂

Not : Bu ders içeriğinde kullanılan dosyaları İndir Sayfası 3 No ‘lu Maddeden İndirebilirsiniz..
Veya :  Eklentinin en güncel haline ulaşmak için WordPress.Org sayfasını ziyaret edebilirsiniz

Reklam

Tüm Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *