WordPress Öne Çıkarılmış Görseli Yazdırma

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalede WordPress tabanlı sitelerimizde liste veya içerik alanlarında öne çıkarılmış görselleri nasıl gösterebileceğimizi anlatacağım. Bu özelliğin en yoğun kullanım şekli blog sayfalarında yapılmaktadır. Tüm yazıların listelendiği sayfalarda içerikte bulunan birbirinden farklı boyutlardaki resimleri göstermek yerine bizim belirleyeceğimiz bir resmi göstermek daha doğru olacağı için böyle bir istek olduğunda öne çıkarılmış görsel alanını kullanırız.

İçerikten çekeceğimiz resmin genişliği bir başka yazıdaki resimden farklı olabileceği gibi içerikte ki ilk resim yerine başka resimleri de göstermeniz gereken durumlarda sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun gibi bir durumun önüne geçebilmek için yeni bir yazı eklerken sayfada bulunan “Öne Çıkarılmış Görsel” alanından ekleyeceğimiz resim bize standarda daha uygun bir yapı getirecektir. İlk olarak öne çıkarılmış görsel alanını ekleyelim ve daha sonra da hangi parametreler ile birlikte kullanabileceğimizi görelim.

Eğer yeni bir yazı eklerken ekranın sağında “Öne Çıkarılmış Görsel(Featured Image)” bulunmuyorsa temamızın direkt olarak desteği olmadığı için bizim eklememiz gerekmektedir. Eklemek için “Görünüm/Editör” sayfasından “functions.php” ‘yi açıyoyoruz ve “” kodları arasına şu satırı ekliyoruz:


	
add_theme_support( 'post-thumbnails' );

Artık öne çıkarılmış görseli her yeni yazı eklediğimizde kullanabileceğiz. Şimdi kullanımı ve nasıl çekildiği ile ilgili bir uygulama yapalım.

Html kodlama yaparken öne çıkarılmış görselleri hangi alanlarda hangi genişlik/yükseklik ile çekeceğinizi belirtmiş olmalısınız. Yaptığınız temayı wordpress’e entegre ederken resmin çekileceği alana şu kodu eklemeniz yeterli olacaktır:


<?php
if(has_post_thumbnail()) {
  the_post_thumbnail();
}
?>

php etiketlerini açtıktan sonra ilk olarak ilgili yazıda öne çıkarılmış görsel kullanılmış mı kontrolünü yaptık ve daha sonra eğer kullanılmış ise “the_post_thumbnail();” ile bu alana öne çıkarılmış görseli çektik.

En basit kullanım şekli ile gördüğümüz bu yapı içerisinde genişlik/yükseklik değerlerini biz belirlemek veya standart olarak wordpress’in sunduğu değerleri kullanmak istersen bazı güncellemeler yapmamız gerekiyor.


the_post_thumbnail(); //varsayılan kullanım şekli
the_post_thumbnail('thumbnail');
the_post_thumbnail('medium');
the_post_thumbnail('large');
the_post_thumbnail('full');
the_post_thumbnail(array(100,100) ); //genişlik ve yükseklik değerini kendimiz belirleyebildiğimiz kullanım şekli

Burada ki değerleri direkt olarak veremiyorum. Çünkü yüklenen farklı resim boyutlarında değişim gösterebiliyor. Örneğin 300*500 boyutlarında eklediğimiz bir resim için large seçmek istediğimizde bu değer standart olarak resmin boyutundan daha büyük olacağı için large değerini rakamsal olarak göstermeyecektir.Böyle bir durumun dışında büyük bir resim yüklediğimizi düşünürsek genellikle aldıkları boyutları şu şekilde yorumlayabiliriz:

– thumbnail: 150*150
– medium: 300*300
– large: 640*640
– full: yüklediğiniz resmin orjinal boyutları

Reklam

Tüm Yorumlar

2 responses to “WordPress Öne Çıkarılmış Görseli Yazdırma”

 1. merhaba yaziniz cok guzel bana cok yarari dokundu ama bir sorunum daha gorsellerden cikin bir sikintim bilen varsa yazsın lutfen one cıkan gorselleri tiklayarak resmı yukluyorum yukluyor ama tıkladıgım zaman sayfaya koymuyor neden boyle bir sıkıntı oluyor cözemedim

  • admin says:

   @Samsun cilingir,

   WordPress güncel sürümünü mü kullanıyorsun ? Güncel sürüm değil ise veya kullandığın wordpress sürümünde yaptığın bir değişiklikten kaynaklanıyor olabilir. Eğer öne çıkarılmış görsel alanı dışında resim yükleyip sayfada kullanabiliyor, sadece bu alanda sorun yaşıyorsan wordpress dosyalarını güncellemeni öneririm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *