WordPress Lockdown WP Admin Kurulumu & Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalede sizlere WordPress için özel eklenti sistemlerinden birinden bahsedeceğim. WordPress alt yapısı ile oluşturulmuş sitelerin yönetim paneline giriş yaparken genellikle ” /wp-admin ” adresini kullanıyoruz. İlk kurulum yapıldığında bu şekilde gelen giriş adresi; ya değiştirilmek istenmez ya da nasıl değiştirileceği bilinmez. Bununla ilgili geliştirilen eklentilerden biri olan ” Lockdown ” ile kısa bir kurulum işleminin ardından istediğiniz uzantı ile sitenizin yönetim paneline giriş yapabiliyorsunuz.

Kendi sitelerimiz haricinde müşterilerimizde ilk kurulum ile gelen uzantıyı istemeyebilirler. Bu ve bunun gibi eklentiler sayesinde onlara istediği uzantılar ile giriş imkanı tanıyabiliriz.

Kurulum için;

  • Yönetim paneline girin ve Eklentiler bölümünden ” Yeni Ekle ” alanına giriş yapın.
  • Arama formuna ” Lockdown WP Admin ” yazın ve arama butonuna tıklayın.
  • Bulunan eklenti listesi içerisinden ilk sırada bulunan eklentiyi ” Şimdi Kur ” seçeneği ile kurun ve aktifleştirin.
  • Panelde sol tarafta bulunan liste içerisinde ” Lockdown WP ” yazan bir alan göreceksiniz. Buna tıklayarak eklenti sayfasına giriş yapın.
  • Sayfa içerisinde bulunan ” Yes, please hide WP Admin from the user when they aren’t logged in. ” yazılı checkbox’a tıklayın ve ardından altta ki input alanına istediğiniz giriş uzantısını yazın.
  • Son olarak sayfanın altında bulunan ” Save Options ” butonuna tıklayın. Tüm işlemler bu kadar. Artık giriş için yeni uzantınızı kullanabilirsiniz.

Zaman zaman ortaya çıkan dünya genelindeki siber saldırılara karşıda etkili bir yöntem olarak gösterilen bu yöntemleri kullanmanız önerilmektedir.

Reklam

Tüm Yorumlar

One response to “WordPress Lockdown WP Admin Kurulumu & Kullanımı”

  1. Uğur Emre Cengiz says:

    Öncelikle makale için teşekkür ederim . Fakat bir sorum var yapılandırılmış hazır aktif kullanılan bir sayfaya bu eklenti eklendiğinde sayfada bir sorun olur mu ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *