PHP ile Veritabanında Veri Silme

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalede sizlere veritabanımızda var olan verileri bir tablo vasıtası ile ekrana yazdırma ve silme işlemini anlatacağım. Daha önce yazdığım bir makale olan ” CSS & PHP Uygulaması : Kayıt & Silme & Güncelleme İşlemleri ” yazısında bir giriş yapma sonucu silme işlemi gerçekleştirebiliyorduk. Bu makalede ise bir butona tıklayarak verinin ID değerini alacağız ve veritabanı kontrolünün ardından sildireceğiz.

Bu direkt olarak bir uygulama makalesi olmadığı için sıfırdan veritabanı oluşturma, tablo oluşturma, bağlantı sayfaları gibi işlemleri anlatmayacağım. Bunları yukarıda ismini verdiğim yazı içerisinden bulabilirsiniz. Direkt olarak verilerimizi listeleyeceğiz ve ardından da silme işleminin nasıl yapılacağını göreceğiz.

Verilerimizi bir tablo içerisine çekiyoruz :


<table class="table table-responsive">
	<tr>
		<th>ADI SOYADI</th>
		<th>FİRMA ADI</th>
		<th>İŞLEM</th>
	</tr>
	<?php 
  $sor = mysql_query("select * from bilgisayaci");
  while ($e=mysql_fetch_array($sor)){
    
  	$ID = $e['id'];
    $adi = $e['adi'];
    $FirmaAdi = $e['firmaAdi'];
    
    echo "<tr>
      	<td>$adi</td>
      	<td>$FirmaAdi</td>
      	<td><a href='sil.php?id=$ID'>Sil</a></td>
  		</tr>";
  }
  ?>
</table>

Burada ilk olarak html bir yapı içerisinde tablo yapımızı oluşturduk ve ilk satırda

etiketleri içerisinde başlık alanlarını yazdık. Ardından ikinci satırda da ” bilgisayaci ” isminde ki tablomuz içerisinden sırasıyla ” id, adi, firmaAdi ” sütunlarını birer değişkene gönderdik. Bu değişkenleri de sırasıyla tablo sütunlarına yazdırdık. Ama bu satırın son sütununda içerisinde ” Sil ” yazan bir link oluşturduk. Bu link sil.php isimli sayfaya gidecek ve sonuna verdiğimiz parametre sayesinde bu sayfaya giderken de içerisinde bulunduğu satırda ki verilerin ID değerini alacaktır.

Buraya kadar herşey anlaşıldı ise artık sil.php isimli sayfamıza geçebiliriz. Bu sayfada ki mantığımız ise ilk olarak gelen veriyi alacağız. Yani bir önceki sayfadan gelirken link alanının kendisi ile birlikte getirdiği ID değerini alacağız. Daha sonrada bu ID’ ye sahip veriyi sileceğimiz tabloyu seçtirip klasik silme işlemimizi gerçekleştireceğiz. İlk olarak kodları paylaşıyorum :


<?php
include ("baglanti.php");

$ID = $_GET["id"];
$delete = mysql_query("delete from bilgisayaci where id='$ID'");

if ($delete)
{
  header('Location: index.php');
}
else
{
  echo "Hata";
}
?>

include ile bağladığımız baglanti.php sayfası sayesinde veritabanımıza bağlanıyoruz. Daha sonra $ID değişkenine bir önceki sayfadan gelen ID değerini alıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken kısım bu veriyi ” GET ” metodu ile almamızdır. Bunun sebebi; ID değerini sil.php sayfasına gönderirken bunu link verdiğimiz alandan gerçekleştirmemizdir. Adres satırında ” sil.php ” değil ” sil.php?id=$10 ” şeklinde yazacaktır. Bizde ” GET ” metodu ile adres satırına gelen veriyi almış oluyoruz.

Bir alttaki satırda da ” bilgisayaci ” ismine sahip tablomuzda bu ID değerine sahip veriyi silme komutunu veriyoruz. Silme işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşmiş ise ” index.php ” sayfasına yönlendiriyoruz, veri silinmemiş ise ekrana ” Hata ” yazdırıyoruz.

Not : Bu ders içeriğinde kullanılan dosyaları İndir Sayfası 47 No ‘lu Maddeden İndirebilirsiniz..

Reklam

Tüm Yorumlar

2 responses to “PHP ile Veritabanında Veri Silme”

 1. atakan says:

  eline sağlık dostum teşekkürler.

 2. StarkTR says:

  Eyvallah gayet basarili anlatim…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *