Basit jQuery Eklentileri Yazıyoruz : Eklenti Nasıl Yazılır

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni eğitim serimizin ilk makalesi ile birlikte uygulamalarımızı yayınlamaya başlıyoruz. İlk olarak eklenti yazmanın temelinden bahsederek işe başlayacağız.

Bir çok değişik proje de yazdığımız kodlar o proje ile sınırlı kalarak yeni ihtiyaçlarda tekrar tekrar yazılmak zorunda kalıyor. Bunun yerine bu eğitim serisi sayesinde öğreneceğiniz teknikler ile birlikte bir kere yazdığınız kod bloğunu bir çok kez nasıl kullanacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

İnternet üzerinden araştırma yaptığımızda eklenti yazarken bir çok metot olduğunu göreceğiz. Fakat makaleleri bunlar içerisinden bir tanesini seçerek yayınlayacağız. Bu da şekil A’ da görüldüğü gibi olacaktır :


(function($){
  $.fn.ilkeklentim = function(){
    return this.each(function(){
      //Eklenti kodlarımızın geleceği alan..
    });
  };
})(jQuery);

Burada en çok dikkat etmemiz gereken alan ” $.fn.ilkeklentim = function(){ ” satırındaki ” ilkeklentim ” yazan kısımdır. Çünkü buraya vereceğimiz isim bizim eklentimizin ismi olacaktır. Eklentiyi html içerisinde çalıştırırken de şu şekilde çağıracağız :


$("#div-ismi").ilkeklentim();

Eklentilerin yazılma ve çalıştırılmasının ana mantığı üst tarafta belirttiğim şekilde olacaktır. Diğer makalelerde de göreceksiniz ki bu ana mantığı anladıktan sonra eklentiler jQuery bilgisi olan kişiler için çokta zor bir yapıda değillerdir. Tabii ki bu belirttiğim düşünce şu anda yaptığımız gibi basit içeriği olan eklentiler için geçerlidir. Üst düzey çalışmalara geçtiğimizde işler biraz karışabilir 🙂 .

Reklam

Tüm Yorumlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *