Ayrıntılı WordPress Kurulumu

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalede sizlere WordPress kurulumunu biraz daha ” Ayrıntılı ” anlatmaya çalışacağım. Bir çok sitede resimli veya resimsiz olarak WordPress kurulumu yer almaktadır fakat bu anlatımlar genelde direkt olarak konuya girilerek yapıldığı için bilgi konusunda eksikleri bulunan , ilk kurulum yapacak kişiler veya kendisi için bir web sitesini bu tarz bir yönetim paneli ile kullanmak isteyen kişiler için eksik kalmaktadır. Ben bu makale ile bu tarz henüz başlangıç seviyesinde olan kişiler için Domain ve Hosting kavramlarından başlayarak bir veritabanının oluşturulması , wordpress ‘in güncel sürümünün indirilmesi ve kurulum işlemlerini anlatacağım. Başlayalım..

Domain : Bir web sitesi açmak için öncelikle domain ( alan adı ) sahibi olmamız gerekmektedir. Bu isminiz.com veya şirketiniz.com gibi isimlerdir. İnternet üzerinde kısa bir araştırma ile ülkemizde veya yurt dışında bir çok firma ile karşılaşabilirsiniz. En düşük bir yıllık olmak üzere istediğiniz ve daha önce birisi tarafından alınmamış olan domain ‘i kendiniz alabilirsiniz.

Hosting : Bir üst maddede belirtilen domain ‘in sahibi olduysanız artık Hosting kavramına geçebiliriz. Aldığınız alan adı sizin için insanlara sitenize giriş imkanını sağlatacaktır. Ama sitenin içeriğinde gösterilmesi gereken dosyaların yüklenmesi gereken bir sunucu olmalıdır. Sunucu üzerinden yayına çıkacak dosyalar site adresiniz yazılarak giriş yapıldığında görünüm sağlayacaktır. Kısa bir internet araştırması ile size bu imkanı sağlayacak sitelere de ulaşmanız kolay olacaktır. Benden söylemesi Domain ve Hosting ‘ i aynı firmadan alırsanız bazı kampanyalar ile daha ucuza bile alabilirsiniz 🙂 .

Bu iki işlemimizi hallettiysek artık WordPress tabanlı sitemizi kurmaya geçebiliriz demektir. İlk olarak Son sürüm WordPress ‘i indirmek gerekiyor. Bunun için WordPress resmi sitesi WordPress.Org u kullanacağız. Siteye girdikten sonra anasayfada bulunan Download WordPress yazılı butona tıklıyoruz. Açılan sayfada tekrar Download WordPress butonuna tıklıyoruz ve kurulum dosyalarını bilgisayarımıza indiriyoruz. İndirilen dosyayı zip içerisinden çıkartıyoruz ve veritabanı oluşturmak için şimdilik bu dosyalara dokunmuyoruz.

Yeni veritabanı oluşturmak için Hosting sağlayacımızın bize verdiği panel ‘i kullanacağız. Ben sizlere Cpanel aracılığı ile kurulumun nasıl yapılabileceğini anlatacağım. ” Siteadresimiz.com:2082 ” adresine bağlanarak gerekli şifre bilgilerini giriyoruz ve panelimize bağlanıyoruz. ” Databases / MySQL Databases ” yolunu izleyerek Mysql Database ‘imizi oluşturacağımız sayfamıza ulaşıyoruz.

Create New Database başlığı altındaki alandan yeni database ismimizi yazarak ” Create Database ” butonuna tıklayalım. Daha Sonra Modify Databases bölümünden yeni açtığımız database ‘i sırasıyla Check ve Repair ederek bir hata oluşmadığını görüyoruz. Bu işleminde ardından MySQL Users ana başlığı altında ki Add New User içerisinden yeni bir kullanıcı ve şifre oluşturalım. ” Create User ” butonu ile açılan sayfadan geri butonu ile çıkıyoruz ve bu sayfada ki son işlem olan Database ‘e yetki verme işlemini gerçekleştiriyoruz. Bunun için de Add User To Database başlığı altından sırasıyla User ve Database isimleri doğru seçili olacak şekilde ayarlayarak ” Add ” butonuna tıklıyoruz ve yetkilerin belirleneceği sayfaya ulaşıyoruz. Buradan ” ALL PRIVILEGES ” seçeneğini işaretleyerek tüm hakları kullanabilmesini sağlıyoruz. ” Make Changes ” butonuna tıklayarak ta işlemlerimizi sonlandırmış oluyoruz.

Makalenin başında indirmiş olduğumuz son sürüm WordPress dosyalarımız içerisine giriyoruz ve ismi ” wp-config-sample.php ” olan sayfayı ” wp-config.php ” olarak değiştiriyoruz ve bilgi girişi yapmak için sayfayı açıyoruz.

 • ” database_name_here ” yazılı yeri silerek oluşturduğumuz veritabanı adını yazıyoruz.
 • ” username_here ” yazılı yeri silerek oluşturduğumuz kullanıcı adını yazıyoruz.
 • ” password_here ” yazılı yeri silerek parolayı yazıyoruz.

Daha sonra sunucumuza bağlanarak tüm dosyaları gerekli klasör içerisine yüklüyoruz. Tüm dosyaların yüklendiğini gördükten sonra site adresimiz içerisine girdiğimizde kurulum sayfası ile karşılaşacağız. Burada Admin yazılı alana dokunmadan diğer bölümleri doldurarak ” Install WordPress ” butonuna tıklıyoruz ve kurulumu tamamlamış oluyoruz.

Artık ” siteadresi.com/wp-admin ” adresi içerisinden giriş yapılarak WordPress tabanlı sitenizi kullanmaya başlayabilirsiniz 🙂 .

Reklam

Tüm Yorumlar

4 responses to “Ayrıntılı WordPress Kurulumu”

 1. Sesli Sohbet says:

  çok açık ve başarılı bir anlatım elinize sağlık.

 2. yagmur says:

  Güzel anlatım olmus tskler sık kullanılanlara ekledim.

 3. ilker says:

  selam kardeşim bi ara siteye ugrayıp sayfanın en altına bakmanı rica ediyorum k gelsin

  • admin says:

   @ilker,
   Selamlar. Sanırım kaynak belirtme ile ilgili sana gönderdiğim mail için yaptın bu yorumu. Mail’i gönderdikten 1 gün sonra konuyu incelediğimde görmüştüm. Duyarlılığın için teşekkür ederim 🙂 .
   İyi Çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *