WordPress Özel Sayfa Şablonu Oluşturma

Merhaba Arkadaşlar,

Bu makalemizde WordPress ile yönetilen sitelerimizde belli sayfalar için özel olarak oluşturulmuş sayfa tasarımlarının nasıl entegre edileceğini göreceğiz. Daha rahat anlaşılması için küçük ipuçları vermek gerekirse; Hakkımızda, Referanslar, İletişim alt sayfalarından oluşan bir site düşündüğümüzde, WordPress bizlere tek bir sayfa yapısı oluşturma imkanı vermektedir(page.php). Ancak bu 3 sayfa için farklı arka plan resimleri vermek istediğimizde veya farklı bir sayfa yapısı oluşturmak istediğimizde ekstra olarak yapılması gereken işlemler ortaya çıkacaktır. Burada devreye giren özel sayfa şablonları ile aynı ” page.php ” içerisindeki kodlama yapar gibi sayfamızı oluşturup istenirse arka plan, istenirse sayfa yapısındaki değişiklikleri hazırlıyoruz ve ardından ” .php ” uzantılı olarak kaydederken yalnızca en üste kısa bir kod bloğu ekiyoruz.


<?php
/*
Template Name: bilgisayaciorg
*/
?>


Oluşturduğumuz özel sayfamızı ” yenisayfa.php ” ismi ile kaydedelim. Daha sonra ftp içerisinde tema klasörlerimiz içerisinde ana dizine yükleyelim. Artık yeni sayfa şablonumuzu nasıl kullanacağımızı görebiliriz.

WordPress yönetim panelimize giriyoruz ve ” Pages / Add New ” yolundan yeni sayfa oluşturuyoruz. Fakat burada sayfayı kaydetmeden önce sağ tarafta bulunan ” Page Attributes ” içerisinden ” Template ” başlığı altındaki select box içerisinden bilgisayaciorg seçeneğini işaretliyoruz ve bu şekilde kaydediyoruz. Artık yeni sayfamız doğru bir şekilde kullanıma hazırdır.

wordpress-custom-page

Reklam

Tüm Yorumlar

One response to “WordPress Özel Sayfa Şablonu Oluşturma”

  1. Many thanks for several other fantastic article. The location else can any one wardrobe style of data in these the perfect technique of composing? I have a presentation in the near future, and i am within the hunt for such information.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *